ADİL KONUKOĞLU, KUDÜS TAHKİM MERKEZİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLDU

ADİL KONUKOĞLU, KUDÜS TAHKİM MERKEZİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLDUGaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, uluslararası alanda önemli bir görev üstlendi.
Konukoğlu, İsrailli ve Filistinli işadamları arasında ticari anlaşmazlıkları çözmek için kurulan, Kudüs Tahkim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Üyeliğine ve Bütçeden Sorumlu Komite Üyeliğine seçildi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Başkanı olduğu Kudüs Tahkim Merkezi’nin resmi açılış töreni ve ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, Doğu Kudüs’te 18 Kasım Pazartesi günü yapıldı.
Hisarcıklıoğlu’nun teklifi üzerine, toplantıda, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Kudüs Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliğine ve Bütçeden Sorumlu Komite Üyeliğine seçildi.
Kudüs Tahkim Merkezi açılış etkinliğine katılan, Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair de, Türkiye’nin bu kuruluşa liderlik etmekle büyük bir rol üstlendiğini belirterek, uluslararası toplum adına Kudüs Tahkim Merkezi taraflarını tebrik etti.
Adil Sani Konukoğlu, TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyetle birlikte ziyaretlerinin ikinci günü olan 19 Kasım’da, Nablus ve Cenin’i ziyaret etti. Ziyaret çerçevesinde, TOBB’un, Filistin'de yapacağı organize sanayi bölgesi için mutabakat zaptı imza törenine katıldı.
-‘’BU GÖREVİ LAYIKIYLA YAPACAĞIZ’’-
İsrail ve Filistin’in, Ortadoğu’nun iki önemli ülkesi olduğuna işaret eden Konukoğlu, iki ülke işadamları arasında milyarlarca dolarlık iş yapıldığını ve bu çerçevede zaman zaman ticari sorunlar ortaya çıkabildiğini, kurulan Kudüs Tahkim Merkezi’nin bu ticari sorunların kısa sürede çözülmesinde önemli rol oylanacağını belirtti.

Kudüs Tahkim Merkezi projesinin bir özel sektör girişimi olduğunu bildiren Konukoğlu, birçok uluslararası görevi başarıyla yürüten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu kuruluşun başına getirilmesinin çok önemli bir karar olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:
‘’Kendisini bir kez daha tebrik ediyorum. Bana da bu organizasyonda yer verilmesi büyük bir onurdur. Bu görevi layıkıyla yapacağız.’’
Bölgede, iş yapma ortamının iyileşmesinin bölge barışına katkı sağlayacağına vurgu yapan Konukoğlu, şunları söyledi:
‘’Bölgede kalıcı bir barışın sadece politik değil, ekonomik bir temele de dayandırılması gerektiğine inanıyoruz. İsrailli ve Filistinli işadamları da, ülkelerinin ekonomisinin daha yakın hale gelmesinde çok önemli rol oynayabilir. Kudüs Tahkim Merkezi çok yararlı bir girişim. Merkez çalışmalarıyla, ticari ve ekonomik işbirliklerinin gelişmesine ve barış sürecine köprü olacaktır. Bu, tüm bölge barışına hizmet edecektir.’’
TOBB’un, Filistin'de yapacağı Cenin Organize Sanayi Bölgesinin de bölge iş hayatına büyük katkısı olacağından bahseden Konukoğlu, burada üretilen ürünlerin sıfır gümrük ve sıfır kotayla dünya pazarlarına satılacağını, bu özelliği ile Türkiye için de cazip bir proje olduğunu kaydetti.


Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2892

0 yorum: