BAKANLAR, ‘’ANTEP BAKLAVASI’’ SEVİNCİNE ORTAK OLDUAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından baklavanın ‘’Antep Baklavası’’ olarak tescili için yaptığı başvuruyu AB Komisyonu’nun incelemesinin ardından ‘’olumlu’’ bulmasının sevincine ortak oldu.
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu’nu ve tescil sürecinde emeği bulunan herkesi tebrik eden Bakan Şahin ve Bakan Yılmaz, Gazianteplileri yerel değerlerine sahip çıkmasından dolayı kutladılar.
Antep baklavasının, Türkiye’ye ve Gaziantep’e ait bir marka olduğunun altyapısını yıllardır oluşturduklarını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘’Daha önce biliyorsunuz, mahallî bir takım ürünlerde bize ait olmasına rağmen başkaları sahiplendiler. Baklavada buna müsaade etmedik. Bunda GSO’nun hem önceki başkanının hem şu anki başkanının çok önemli çalışması oldu’’ dedi.
AB Komisyonu’nun tescil başvurusunu olumlu bulmasının önemini vurgulayan Şahin, ‘’Bu çok önemli. Nasıl bir vizyonel bakış açımız ve her şeyine sahip çıkan bir Gaziantep olduğunu gösteriyor. Bu öngörülebilirliğimizi ve ufkumuzu gösteriyor. Ve markamızın ve baklavamızın kalitesini gösteriyor. Markalı baklavamız hayırlı uğurlu olsun’’ diye konuştu.
Tebrik dileklerini ileten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da ‘’GSO Başkanını ve bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Tüm Türkiye için önemli bir başarı’’ dedi.


-‘’ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK’-
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da açıklamasında, bütün Gaziantepliler olarak ‘’baklavanın Gaziantep’e ait olduğuna ve coğrafi işaret konulması gerektiğine’’ inandıklarını belirtti.
GSO olarak, ‘’Antep baklavası’’ ibaresinin coğrafi işaret olarak tescilini Türk Patent Enstitüsü’nden 2007 yılında aldıklarını ve tescil için 10 Temmuz 2009 tarihinde de AB’ne başvurduklarını anımsatan Konukoğlu, AB Komisyonu’nun incelemesinin ardından başvurunun olumlu bulunduğunu ve Antep baklavasına ilişkin resmi başvuru belgesinin 8 Ağustos 2013 tarihinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandığını bildirdi.
Konukoğlu, 3 aylık itiraz süreci bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
‘’İtiraz süreci tamamlandıktan sonra inşallah tescil belgemizi sonuçlandıracağız. 4 yıl içinde inanılmaz zorluklar çektik. Defalarca AB’de toplantılara katıldık, defalarca arkadaşlarımız gitti. En sonunda baklavacılarımızdan temsilci götürdük, baklavanın nasıl yapıldığını onlar anlattılar. Oradaki hakem heyetleri her konuyu en ince detayına kadar incelediler. Değişik ülkelerden itirazlar oldu. Fakat sonunda alnımızın akıyla çıktık. 3 aylık süreçte itirazlar gelse de bizim lehimize çıkacağı konusunda güçlü önsezilerimiz var. Bu, Türkiye ve Gaziantep’e hayırlı olsun. Antep baklavası tescili, Türkiye’nin AB’den aldığı ilk coğrafi işarettir. Her zaman sanayicilerimiz ve şehrimiz nasıl ilklere imza atıyorsa, bunda da ilk imzayı attık.’’

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2849

0 yorum: