GAPSHOES FUARI AÇILDI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ayakkabı sektörünün önünü açmak ve ihracatını artırmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.
GSO, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB ve Akort Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen, ‘’17. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)’’, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katıldığı törenle açıldı.
Gaziantep’in sanayi potansiyeli ve ihracat gücüyle Türkiye’nin en önemli üretim merkezleri arasında yer aldığını belirten Konukoğlu, ürün yelpazelerindeki potansiyeli güçlü sektörlerden birisinin de ayakkabıcılık olduğunu kaydetti.

Ülkemizde marka olan ayakkabıların birçoğunun Gaziantep’te üretildiğine işaret eden Konukoğlu, bu sektörün önünü açmak ve ihracatını artırmak için ellerinde gelen çabayı gösterdiklerini belirtti.

İç pazar odaklı çalışan sektörün yurtdışında yeni pazarlar keşfetmesi gerektiğini dile getiren Konukoğlu, ‘’İşte tam bu noktada hedef, fason ayakkabı üretiminden çıkarak, markalaşmaya ağırlık vermek olmalıdır. Özgün tasarımlar geliştirilmelidir’’ diye konuştu.
Konukoğlu, 2014 yılından itibaren ayakkabı ithalatında koruma önlemi uygulamasının kaldırılacak olmasının sektörü sıkıntıya sokacağını, şimdiden ithalat baskısını azaltacak önlemler alınması için çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
Konukoğlu, bu konuda ‘’Devlet, Türkiye’nin ücra bir köşesine bir ihtisas gümrüğü kurulup, bütün ayakkabı ithalatı yalnızca bu gümrükten yapılacak ve bunun testi de Ankara’da yapılacak denilirse, süreç uzar ve bunun maliyeti yükseldiğinden dolaylı bir şekilde vergi konulmuş olur’’ diyerek, önerisini dile getirdi.


Gaziantep’in geçen yıl 177 ülkeye 6 milyar dolar ihracat yaptığını, bu yıl ihracatta 7 milyar doları hedeflediklerini hatırlatan Konukoğlu, ancak Mısır, Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin ihracat potansiyellerini düşürdüğünü, ihracatçılara uygun koşullarda finansman desteği verilirse ihracatın hızlanacağını bildirdi.
Bugün, TSE belgesi almaya hak kazanan 14 Gaziantepli firmaya belge vereceklerini anlatan Konukoğlu, ülkemizde ayakkabı ve terlik sektöründe TSE belgesi bulunan 28 firmanın 16’sının Gaziantepli olmasının marka ve kalite duyarlılıklarını gösterdiğine vurguladı.

-BAKAN YAZICI: ‘’MUAZZAM HEDEFLERİMİZ VAR’’-
‘’Hükümet olarak Türkiye’nin geleceği ile alakalı önümüzde muazzam hedeflerimiz var’’ diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da konuşmasında, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünde 500 milyar dolarlık ihracat yapan, kişi başına geliri 25 bin dolara ulaşmış, en az 10 marka oluşturmuş bir Türkiye hedeflediklerini söyledi.
Yazıcı, ‘’Böyle bir Türkiye’yi; Türk müteşebbisi, sanayicisi, tüccarı ile gerçekleştireceğiz. Hükümet olarak görevimiz hedef koymak, Türkiye’yi o hedefe taşıyacak olan ekonomik hayatın aktörlerinin önündeki engelleri kaldırmak’’ diye konuştu.
Gaziantep’in sanayisi, ticareti ve bütün unsurlarıyla marka şehirlerin başında yer aldığını vurgulayan Yazıcı, Türkiye’nin 2012 yılı dış ticaretinde Gaziantep’in 11 milyar dolara yakın pay aldığının, Türkiye sanayisinin yüzde 3 ve istihdamının yüzde 2’sini gerçekleştirdiğinin altını çizdi.
Gaziantep’in önemli bir ayakkabı üretim merkezi olduğunu ifade eden Yazıcı, ayakkabı üreticilerinin 2014 yılında ayakkabı ithalatında koruma önlemi uygulamasının son bulmasından duyduğu endişeye ilişkin şunları kaydetti:
‘’Elbette ki, bu süreçleri yakından değerlendiririz. Uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerimiz bizim ahdimiz. Onları yok sayarak farklı davranamayız, ama her ülke kendi üreticisini, sanayicisini, esnafını ticaret performansını gözetmek suretiyle gerekli önlemleri sıkıntıya yol açmadan alır. Bu anlama ihtisas gümrüğü bir çözüm ise bunu değerlendirelim. Onu da gerçekleştiririz.’’


-‘’KALİTE YOLCULUĞU’’-
Vali Erdal Ata da konuşmasında, Gaziantep’te 500 civarında büyüklü küçüklü ayakkabı üreticisi ve 40’dan fazla fabrika bulunduğunu, Türkiye’de en fazla ayakkabı üreten ve sektörel istihdam sağlayan şehir olduğunu belirtti.
Ayakkabı sektörünün ithalatının ihracatından fazla olduğuna belirten Ata, ‘’Demek ki, bu sektörde daha yapmamız gereken çok işler var. İthalatta koruma duvarı kalkarsa ithalat artabilir, ayakkabı sektöründe ciddi tehlike yaşanabilir. Şimdiden tedbir almak faydalı olacaktır’’ dedi.
Türkiye 2023 hedeflerine hızlı adımlarla ilerlerken ‘’kalite ve standardın’’ vazgeçilmez unsurlar olduğunu belirten TSE Başkanı Hulusi Şentürk de şöyle konuştu:
‘’Gaziantep’te son bir yıldır çok sıkı işbirliğine girdik. Kısa sürede mahsulünü aldık. Kalite yolcuğunda durmak veya geriye gitmek mümkün değil. Daha iyisini başarmak mecburiyetindeyiz. Bunu başaramazsak Türk üreticisi dünya ile rekabet edemez.’’
-İTHALATA EK VERGİ İSTEMİ-
Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur da, Ağustos 2014’de ayakkabı ithalatında koruma önlemlerinin sona ereceğini anımsatarak, ‘’Dünya ayakkabı sektöründe Çin ile çok kalitesiz, ucuza ayakkabı yapan ülkelerle nasıl mücadele verebiliriz?’’ diyerek kaygılarını dile getirdi.
Ayakkabı sektöründe ithalata ek vergi getirilmesi konusunda Ekonomi Bakanlığı ile çalışmaları olduğunu bildiren Buğur, Bakan Yazıcı’ya seslenerek, ‘’Sektörüm adına sizden rica ediyorum; bu kanun önünüze geldiğinde yardımcı olmazını rica ediyorum’’ sözlerine yer verdi.
Açılış konuşmalarının ardından, ayakkabı ve terlik sektöründe TSE belgesi almaya hak kazanan 14 Gaziantepli firmaya belgeleri takdim edildi.
Daha sonra Bakan Hayati Yazıcı, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Vali Erdal Ata, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, TSE Başkanı Hulusi Şentürk, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur ve Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya açılış kurdelesini keserek, fuarı gezdiler.
Açılışın ardından, TSE ve GSO arasında işbirliği protokolü Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ve Başkan Hulusi Şentürk tarafından imzalandı.
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da GAPSHOES Fuarı’nın açılışı dolayısıyla bir kutlama mesajı gönderdi.
GAPSHOES Fuarı’na Gaziantep’in yanı sıra Kayseri, İzmir, Hatay, Konya, İstanbul, Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Şanlıurfa ve Suriye’den gelen 150 firma 250 markasıyla katıldı. Ortadoğu Fuar Merkezi’ndeki fuar, 7 Temmuz’a kadar açık olacak.

Source:
http://www.gso.org.tr/default.aspx?gsoHaberID=2835

0 yorum: