TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNUN ARTIRILMASI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Moody’s tarafından Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkartılmasına ilişkin, ‘’Bu not artışı Türkiye’nin hakkıydı. Ekonomik başarımızın teyidi oldu’’ dedi.

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNUN ARTIRILMASIKonukoğlu, yaptığı açıklamada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun bir kademe artırılarak Baa3’e yükseltilmesi, böylece Türkiye’nin kredi notunun Fitch’in ardından Moody’s tarafından da ‘’yatırım seviyesine’’ çıkartılmasının son derece olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.
Ekonomi ve kamu maliyesi göstergelerindeki iyileşme, Türkiye’yi uluslararası şoklara karşı daha dayanıklı kılan yapısal ve kurumsal reformların yapılması, cari açıktaki düşüşün not artışı kararında etkili olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, ‘’Bu not artışı Türkiye’nin hakkıydı’’ diye konuştu.
Konukoğlu, ekonomide doğru adımlar atıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
‘’Uzun zamandır ekonomik krizle boğuşan birçok Avrupa ülkesinde kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda, Türkiye’nin peş peşe kredi notunun yükseltilmesi çok anlamlıdır. Moody’s tarafından, Türkiye’nin notunun bir kademe artırılarak yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi önemli bir adımdır. Türkiye’nin ekonomik başarısının teyidi olmuştur. Bu yeni dönem, başta yatırım fonları olmak üzere ülkemize doğrudan yabancı sermaye girişinde önemli katkı sağlayacaktır.’’
GSO Başkanı Konukoğlu, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan S&P’nin de bir kademe artışla Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2803

0 yorum: