SANİ KONUKOĞLU VAKFI İZMİR ÖĞRENCİ BULUŞMASISANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, çok çalışanın başarılı olacağını ve çalışmak isteyenin işsizlik sorunu yaşamayacağını belirterek, “Çalışana her yerde iş, çalışamaya ise her zaman bahane hazır. Azına, çoğuna bakmadan, istekle çalışan her zaman karşılığını alır” dedi.

Konukoğlu, Sani Konukoğlu Vakfı’ndan burs alıp, Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin katılımı ile İzmir Swiss Otel’de düzenlenen toplantıda, öğrencilere iş tecrübesini anlattı, çeşitli önerilerde bulundu.

Toplantının, öğrencilerin birbirlerini ve SANKO yöneticilerini tanımaları amacıyla her yıl düzenlendiğini anımsatan Konukoğlu, “Sizlerin yalnız burs anlamında yanınızda olmakla yetinmeyip, seminerlerle verilen bilgilerle de hayata hazırlanmanızı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Konukoğlu, öğrencilerin okul sonrası iş yaşamlarında iletişimi koparmamaları ve sinerji yaratmalarına platform oluşturmak amacıyla portal oluşturulduğunu anımsatarak, öğrencileri bilgilerini sürekli güncellemeye çağırdı.

ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER
Konuşmaya başlamadan önce görsellerle desteklenen özgeçmişinin sunulduğunu hatırlatan Konukoğlu, yer süpürme ve tezgah silme dahil, işletmenin her kademesinde çalışarak bugünkü noktaya geldiğine dikkati çekti.

Şimdiki kuşağın çalışarak değil, “ışınlanarak hedefe anında ulaşmayı” amaçladığını anlatan Konukoğlu, öğrencilere şu önerilerde bulundu:

“Mezun olduktan sonra hemen çalışmaya başlayın. Çok çalışırsanız başarılı olursunuz. Çalışana her yerde iş, çalışmayana ise her zaman bahane var. Çalışmaya hemen başlamazsanız, okulda öğrenilen teorik bilgiler pratiğe dökülmediği için unutulacaktır. İş başvurusuna giderken duş alın, düzgün giyinin, iş talebi ile yanında gittiğiniz kişi ‘otur’ demeden, oturmayın. Mezuniyet sonrası bir evim, bir arabam, bir de unvanlı masam olsun diye beklentiye düşmeyin. Elbette bunlar da olur ama zamanla, siz kendinizi ispat ettikten sonra. Azına, çoğuna bakmadan, istekle çalışan her zaman karşılığını alır.

Bizler bugünkü yerimize paraşütle inmedik. Ben ve kardeşlerim, babamızın işyerinde çalışmamıza rağmen motorinle tezgah silerek bugünlere geldik. İşe başlarken, iş görüşmesi yaptığınız kişi ile pazarlıktan kaçının. Başarınızı ortaya koyduğunuzda zaten hakkınız olanı alırsınız. Şunu unutmayın; bilimsel verilere göre, bir insanın, karşısındakini değerlendirme, yani basit tabirle ‘not verme’ süresi en fazla 30 saniye. Bu kadar kısa sürede ‘elektrik alma’ olduysa oldu, olmadıysa gerisi gelmez. Bundan dolayı iş görüşmesine gittiğinizde sözlerinize, kıyafetinize ve hareketlerinize çok dikkat edin. Bunu yaparsanız siz kazanırsınız.”

USTAYA SAYGI İSTEMİ
Mütevazı olanın her zaman kazanan olacağını ifade eden Konukoğlu, iş hayatına başlanıldığında özellikle mütevazı olunması gerektiğinin üzerinde durdu.

“İşe başladığınızda, ilkokul veya en fazlası lise mezunu olan ustanızdan öğrenecek ve sizi başarıya koşturacak bilgi olduğunu unutmayın” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Onların belki de özellikle emir verircesine yaklaşımından rahatsız olmayın. Emir alarak iş yapacaksınız ki, zaman içerisinde işi öğrendikten sonra siz emir vereceksiniz, belki de size emir verenin amiri olacaksınız. ‘Ben mühendisim, nasıl olur da usta bana emir verir’ derseniz, teorik bilgilerinizi pratikle geliştirme fırsatını kaçırırsınız, başarıya giden yolunuzu zorlaştırırsınız.

Hocalarınız sizin hafızanızı açıyor, genişletiyor. Bunu dolduracak olan sizlersiniz. Bir işe girdiğinizde, sizden önce işe başlayanlara, hele hele aynı birimdeyseniz, eğitim düzeyi sizden daha az dahi olsa, en azından o işi tam anlamıyla kavrayana kadar sakın saygıda kusur etmeyin. Onların kıskançlığına ve bilgi saklamasına neden olmayın.

‘Abi - abla’ derseniz, onun ‘kardeşi’ olursunuz. Saygı sevgiyi, sevgi saygıyı getirir. Hizmet etmekten gocunmayın. Bir üstünüz sizden bir bardak su istese dahi, içtenlikle götürün. Size işi öğretecek olanla aranızda her zaman bir gönül bağını bulundurun. Sevgi ve saygı bağı kurmazsanız, iletişim sağlayamazsınız. Kapıları kapatırsanız başaramazsınız, en azından süre uzar, başarıya giden yolunuz güçleşir.”

“EN AZINDAN BİR ÖĞRENCİYE BURS VERİN”
Burs alan öğrencilerden hiçbir beklentileri olmadığını vurgulayan Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kendiniz, aileniz ve ülkemiz için, aile değerleri ve bağlarını sürekli koruyup geliştirin. Kurum olarak sizlerden hiçbir beklentimiz yok. Bu ülke için yararlı olmanız, bizler için en büyük geri dönüşüm olur. Sizler başarılı olursanız, bizler amacımıza ulaşmış oluruz. Bununla beraber, iş hayatına atıldığınızda, ekonomik durumunuz iyi olur da ailenizin geçimi için yeterli kaynağınızı ayırdıktan sonra, en azından birer öğrenciye burs vererek, onların üniversite eğitimi yapmalarına destek olmanızı bekliyoruz.”

Konukoğlu, konuşmasının ardından masaları dolaşarak öğrencilerle yemek yedi ve çeşitli sorular yönelterek, paylaşımda bulundu.

Sanko Holding Eğitim Danışmanı Nilüfer Köylüoğlu’nun da katıldığı toplantı, Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu’nun, “İşte Başarı” konulu interaktif sunumu ile sona erdi.

Source:
http://www.sanko.com.tr/Detay.aspx?Hid=342

0 yorum: