İlk Yerli Anti-Virüs Yazılımı Comodo Tarafından Yazılıyor/Comodo Writes First National Anti-Virus Program for TurkeySon zamanlarda YÖK ve üniversiteler başta olmak üzere Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarının sıkça başını ağrıtan siber saldırıların önüne geçmek için Türkiye’nin ilk yerli güvenlik programı yazılıyor. 2012’nin son çeyreğinde başlayan “Savungan” kod adlı milli anti-virüs projesini yürüten ise Antakyalı Melih Abdulhayoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu, ABD’nin New Jersey Eyaleti merkezli dünyanın sayılı güvenlik yazılımı şirketi Comodo oldu. Comodo dünyada anti-virüs pazarında yüzde 2’lik pazar payıyla ilk 10’u zorluyor.

BU YIL KULLANIMA ALINACAK
Türkiye’nin ilk milli anti-virüs yazılımını bu yıl kullanıma açmak için çalışmalara ‘start’ verdiklerini söyleyen Comodo CEO’su Melih Abdulhayoğlu, “Türkiye’ye siber güvenlik teknoloji transferi ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. ODTÜ’de bu konuda hizmet verecek ve yerli güvenlik teknolojisi geliştirecek Ar-Ge ofisimizi açtık” dedi. Comodo Tüketici Güvenliği Ürünlerinin Ar-Ge’sinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Egemen Taş ise “Savungan” kod adlı anti-virüs projesi için 2012’nin son çeyreğinde çalışmaya başladıklarını ve bu yıl projeyi bitirmeyi planladıklarını söyledi.

BAŞKALARININ İNSAFINA KALMAZ
Taş, milli anti-virüs teknolojisinin önemini şu sözlerle özetledi: “Milli antivirüs teknolojisi önemli çünkü kendinize yönelik tehditleri başkalarının insafına bırakmamış oluyorsunuz. Öncelikli olarak bu teknoloji Turkiye’de geliştirilmeli ve günlük tehdit analiz laboratuvarları, Türkiye’de kurulup idame ettirilmeli. Bu adımların atılması bizim altından kalkabileceğimiz bir şey.” Abdulhayoğlu da “Yerli olmayan tüm yazılımlarda problemler olabilir. Sadece anti-virüs değil, siber güvenlik ihtiyacını sağlamaya yönelik her tür yazılımı geliştirmek zorundayız” dedi.

TÜRKİYE 9. ÜLKE OLACAK
Türkiye anti-virüs teknolojisine sahip 9. ülke olacak 2013’te tamamlanması beklenen “Savungan” projesiyle Türkiye, ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’dan sonra yerli anti-virüs teknolojisine sahip olan 9. ülke olacak. Redhack benzeri saldırılara dünyada ‘Gelişmiş Israrcı Tehdit’ adı verildiğini belirten Abdulhayoğlu, bu tarz saldırılara karşı geliştirdikleri çözümlerinin olduğunu aktararak, ilk milli anti-virus yazılımının 2013’te Comodo tarafından yayınlanacağı bilgisini verdi.

ANTAKYA'DAN ÇIKIP YAZILIM DEVİ YARATTI
1968’de Antakya’da doğan Melih Abdulhayoğlu, ilk elektronik devresini 9 yaşında yapmış. 1986’da Antakya Lisesi’nden mezun olan Abdulhayoğlu’nun 1989’da geliştirdiği farklı dilleri destekleyen klavye buluşuna İngiltere hükümeti, 5 bin pound vermiş. Kazandığı bu ilk parayla ilk kişisel bilgisayarını alan Abdulhayaoğlu, 1991’de Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998’de İngiltere’de kurduğu Comodo'yu 2004’te ABD’nin New Jersey Eyaleti’ne taşıyan Abdulhayoğlu, şirketi, 15 yılda çalışan sayısı 1000’i geçen, 10 ülkede ofisi olan ve 100’den fazla ülkeye güvenlik yazılımı satan bir bilişim devi haline getirdi.

NASA’NIN GÜVENLİĞİ ONA EMANET
Comodo’nun Anti-virüs pazarında ‘’virüssüz internet garantisi” veren ilk firma olan Comodo, dünya genelinde aralarında Chase, NASA, IBM, Xerox, Michigan University’nin de olduğu 200 bin işletmede 25 milyon kullanıcının internet güvenliğini sağlıyor.

Source:
http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/812976-savulun-savungan-geliyor

0 yorum: