GAZİANTEP 2012 YILINI YÜZDE 19,3 ARTIŞLA TOPLAM 5 MİLYAR 879 MİLYON DOLARLIK İHRACATLA KAPATTI

ADİL KONUKOĞLU:GAZİANTEP 2012 YILINI YÜZDE 19,3 ARTIŞLA TOPLAM 5 MİLYAR  879 MİLYON DOLARLIK İHRACATLA KAPATTI


İhracatta rekorlar kırdığı bir yıl geçiren Gaziantep, 2012 yılını yüzde 19,3 artışla toplam 5 milyar 879 milyon dolarlık ihracatla kapattı.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ihracat rakamlarını değerlendirdi.
Gaziantep’ten 2012 yılında toplam 5 milyar 879 milyon 414 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirten Konukoğlu, ‘’Gaziantep ihracatı geçen yıla göre yüzde 19,3 oranında arttı. Böylelikle Gaziantep, ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il olmayı başardı. 2011 yılında Gaziantep’ten 4 milyar 927 milyon dolar ihracat yapılmıştı’’ dedi.
Konukoğlu, Aralık ayı ihracat rakamına ilişkin şunları kaydetti:
‘’2012 yılının Aralık ayında yapılan ihracat ise geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 9,1 oranında artarak 515 milyon 123 bin dolar olarak gerçekleşti. 2011 yılı Aralık
ayında Gaziantep’ten 472 milyon dolar ihracat yapılmıştı. Gaziantep ihracatı aylara göre incelendiğinde 2012 yılı Aralık ayı ihracatı, Aralık ayları içinde en yüksek rakamına ulaştı. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 10 il arasında yer alan Gaziantep, 6. sıradaki yerini korumaya devam etti.’’
Gaziantep’ten geçen yıl yapılan ihracatı ülkelere göre yorumlayan Konukoğlu, ilk sırada yer alan Irak ihracatının yüzde 29 oranında artarak 2 milyar 374 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Konukoğlu, Libya’nın yüzde 162 artışla en fazla ihracatın yükseldiği ülke olduğunu, en fazla ihracat kaybının ise yüzde 44 ile Suriye’de yaşandığını belirtti.

-‘’İHRACAT ÇITAMIZI YÜKSELTECEĞİZ’’-
Gaziantep’in küresel piyasalarda yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen geçen yıl ihracatta rekorlar kırdığı başarılı bir yılı geride bıraktığını vurgulayan Konukoğlu, bunu ihracat pazarlarını ve ürün yelpazesini çeşitlendirerek, en büyük pazarlarından Avrupa ülkelerine bağımlılığı aşarak yaptığını kaydetti.
‘’2013 yılında ihracat artışını devam ettireceğiz’’ diyen Konukoğlu, işadamlarının bir yandan mevcut pazarlardaki paylarını korurken diğer yandan alternatif yeni pazarlara açılmasının önem taşıdığını söyledi. Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Gaziantepli sanayiciler olarak, 2012 yılında zorluklara rağmen iyi bir yıl geçirdik. 2013’ün daha iyi bir yıl olmasını ümit ediyoruz. İhracat çıtamızı yükseltmeyi, yeni rekorlara imza atmayı hedefliyoruz. Şehrimiz bunu gerçekleştirecek potansiyele sahip. İhracatın geleceği için tasarıma ve markalaşmaya önem vermeliyiz, ileri teknoloji ürünler üretmeli ve ihraç etmeliyiz. Dünya ihracat pastasından daha büyük pay alarak, büyümemizi canlandırmanın yolu buradan geçiyor.’’
Türkiye’nin büyümeye odaklanması gerektiğini belirten GSO Başkanı Adil Konukoğlu, 2013 yılında Orta Vadeli Program’da öngörülen yüzde 4’ün üzerinde büyüme yakalanabileceğini belirtti. Yerli üretime ağırlık vermek gerektiğine işaret eden Konukoğlu, ‘’İstikrarlı ve yüksek oranlı büyüme için tasarruf oranlarını artırmak ve yapısal reformları sürdürmek önem taşıyor’’ dedi.

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2738

0 yorum: