ADİL KONUKOĞLU: SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ARTTI

ADİL KONUKOĞLU: SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ARTTI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretim endeksinin Kasım ayında beklentilerin üzerinde artmasının ‘’ekonomide hareketlenmenin başlaması açısından umut verici’’ olduğunu söyledi.
Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son çeyrekte ekonominin hareketlenmesini beklediklerini, sanayi üretim endeksinin de 2012 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre çift haneli artış göstererek yüzde 11,3 olarak gerçekleşmesinin ümit verdiğini belirtti.
‘’Yüzde 11,3 rakamı geçen yılın en yüksek sanayi üretim endeksi oldu’’ diyen Konukoğlu, Kasım ayında imalat sanayi, sermaye malı imalatı ile dayanıklı-dayanıksız tüketim malı üretiminde önemli artışlar yaşandığına dikkati çekti.
GSO Başkanı Konukoğlu, şunları kaydetti:
‘’Bir önceki ayda beklentilerin üstünde düşüş söz konusuydu, sanayi üretimi Ekim’de yüzde 5,7 azalmıştı. Kasım ayında ise tahminlerin ve piyasa beklentilerinin üstünde çıktı. Çift haneli üretim artışıyla, Ekim ayındaki düşüş telafi edildi. Sanayi üretiminde sıçrama, ekonomik faaliyetlerde canlanmaya işaret ediyor. Son aya ilişkin veriler de olumlu geldiği takdirde yıl sonu büyüme rakamı hedeflere paralel gerçekleşebilir.’’
Türkiye ekonomisinde yapısal reformlara devam edilmesinin önemini vurgulayan Konukoğlu, ‘’En temel beklentimiz istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme. 2013 yılında daha hızlı büyümeyi destekleyecek adımların atılması önem taşıyor. Türkiye’yi ekonomik alanda daha üst lige çıkaracak yapısal reformları yapmalıyız’’ diye konuştu.

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2741

0 yorum: