ADİL KONUKOĞLU:TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİ BEKLEDİĞİMİZİN ALTINDA ÇIKTI. AMA GAZİANTEP HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN EN AZ İKİ KATINDAN FAZLA BÜYÜME GÖSTERDİ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğindeki büyümesinin beklentilerin altında kaldığını belirterek, ‘’Ama Gaziantep her zaman Türkiye’nin en az iki katından fazla büyüme gösterdi’’ dedi.
Bloomberg HT’de Noyan Doğan’ın sunduğu ‘’Bakış’’ programına telefon bağlantısıyla katılan Konukoğlu, Türkiye ekonomisinin büyümesini ve sanayi üretim endeksini değerlendirdi.
Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 büyüdüğünü hatırlatan Konukoğlu, ‘’Beklediğimizin altında bir büyüme çıktı. Ama Gaziantep’ten biz olaya baktığımız zaman, Gaziantep her zaman Türkiye’nin en az iki katından fazla büyüme gösterdi’’ sözlerine yer verdi.
Gaziantep’in bu yıl Kasım ayında aylık bazda ihracat rekoru kırdığına dikkati çeken Konukoğlu, şunları kaydetti:
‘’Kasım ayı ihracatımıza bakınca, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,3 artış var. Üretim bazında Gaziantep’te bir sıkıntı yok. Herhangi bir şekilde büyümede bir düşüşümüz yok.
Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle iç tüketimin düşüşü ister istemez biraz tereddütler yaşatıyor. Fakat ihracat bazında herhangi bir şekilde problem görmüyoruz. Gaziantep ihracata yönelik bir şehir. Anadolu’nun diğer şehirlerinde de sanayilerinde, görüştüğümüz kadarıyla bir problem gözükmüyor. Fakat, 2023 hedeflerine bu kısıtlı büyümelerle ulaşabilir miyiz burada tereddüdümüz var.’’

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2729

0 yorum: