Şirketlerin Çoğu e-Genel Kurul'dan BihaberElektronik Genel Kurul'un borsaya kote şirketler için bir zorunluluk olduğunu belirten Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan, "Birçok şirket, e-Genel Kurul yapmadığı takdirde, genel kurulunun iptal edileceğini bilmiyor" dedi.

Şirket KAP'a duyuru yapıyor, bana bildirmiyor…


MKK olarak aracıları, borsa şirketlerini uyarıyor musunuz bu konuda?
Tabi ki. Çoğunda hazırlık olmadığını gördüğümüz için ayrıntılı genel mektuplar yazdık. Türkiye'de devir değişti. Örneğin artık sadece KAP'ta (Kamuyu Aydınlatma Platformu) yayın yapmanız, gazeteye ilan vermeniz yetmiyor. Sizin TTK kapsamında belirtilen sürelere uygun davranarak EGKS'ye (Elektronik Genel Kurul Sistemi) girip bu bilgilendirmeyi yapmanız gerekiyor. Ama bakıyoruz şirket KAP'ta yapmış duyuruyu bana bildirmemiş. O kadar mektup yazılmasına, bilgilendirmeler yapılmasına rağmen prosedürlerden, elektronik genel kuruldan bir çok şirketin haberi yok.
Aslında Galatasaray bu konuda iyi bir bilgilendirme fırsatı oldu. Ama hala birçok şirket e-Genel Kurul yapmazsa yapmış olduğu genel kurulun yok hükmünde olacağını veya en azından iptal edileceğini bilmiyor.
Anlaşılan süreç özellikle de şirketlerin uyumu açısından biraz sancılı geçiyor…
Bakın, genel kurulda görüntü ve ses aktarımı TTK'nın amir hükmü, yani zorunlu. Haliyle 300 küsur şirketin altyapıları, bilgi işlem yetenekleri birbirinden farklı. Genel kurul esnasında canlı olarak görüntü ve ses aktarılamazsa sıkıntı olur. Teknik altyapı işlerinin bizimle hiçbir alakası olmamasına rağmen bu işi de üstlendik. Bu şirketlere bundan bir yıl önce sorduk. Teknik durumunuz, alt yapınız nedir bize anlatın. O zaman 360 şirketin sadece 120 tanesinden yanıt geldi.
Borsaya kote şirketlerin kurumsallıkları mali ve personel yapıları birbirinden çok farklı, gerekli özenin gösterilmemesi nedeniyle şirketlerin genel kurulun ses ve görüntüsünü internet ortamında gerekli standartlarda aktaramaması gibi bir riski alamazdık. Bu nedenle canlı yayın altyapısı için bir ihaleye çıktık ve TTNET ile Medianova şirketleriyle anlaştık. Şimdi elimizdeki tüm imkanlarla ve sürekli olarak bunun önemini anlatmaya çalışıyoruz borsa şirketlerine.
Ben bir yatırımcıyım, ne yapmam gerekiyor e-Genel Kurul'a katılmak için?
Öncelikle, e-MKK Bilgi Portalına üye olacaksınız. Tahmin edilenin aksine son derece basit ve kolay bir süreç. e-devlet şifrenizle girip cep telefon numaranızı ve e-posta adresinizi vereceksiniz. Bu andan itibaren artık siz bizim için nerede ne miktarda bir hesabınız olursa olsun bir yatırımcısınız. Bakiyeniz bulunan borsa şirketiyle ilgili örneğin 45 gün önce genel kurul kararı alınmışsa bu size hemen mesaj olarak geliyor.
rr.jpgPortalımızdan sisteme giriş için güvenli elektronik imza sahibi olmanız gerekli. Bunun 70 ila 100 liralık bir maliyeti var. TÜRKTRUST, E-Tuğra, E-Güven ve UEKAE'dan elektronik imzanızı aldıktan sonra artık sisteme bağlanıyorsunuz. Birçok başka hizmetten faydalanabildiğiniz gibi ayrıca e-Genel Kurul'a da giriyorsunuz. Artık canlı yayında genel kurulu izleyip, soru sorabilir ve oy kullanabilirsiniz. Hatta oylarınızı daha önceden depolayabilirsiniz.
Veya aracı kurumunuza, benim adıma genel kurula katıl ve oy kullan diyebilirsiniz. Ama bu aşamada da yine e-MKK Bilgi Portalına üye olmanız şart. Aracı kurumunuzun sizin adınıza yaptığı tüm işlemler yine elektronik olarak size iletiliyor.
Üçüncü yöntem olarak da ben sizin arkadaşınızım, sizin adınıza e-Genel Kurul'a katılabilirim. Elektronik ortamda vekalet veriyorsunuz. Bunun için yine benimde e-MKK Bilgi Portalına üye olmam gerekiyor.
Ya da "Hayır ben elektronik olarak katılmak istemiyorum" deyip, sadece fiziki genel kurula da katılabilirsiniz.
Genel kurul deyince aklıma Turkcell geldi. Sanırım bu genel kurul da ilginç bir tecrübe olacak herkes için…
Evet, herkes Turkcell'in genel kurulunu bekliyor. Biz de genel kurula katılım açısından bir patlama bekliyoruz. Bence, ilgili ilgisiz herkes bu genel kurulu izlemek isteyecek. Genel kurulu seyretmek için bir adet pay alanlar bile olacaktır. Bakıp, göreceğiz. Örneğin Galatasaray'ın genel kurulu 3 ayrı kamera ve reji ekibiyle aktarıldı. Maç yayını gibi. Turkcell genel kurulunda da buna benzer bir yayın görebiliriz.
Aslında pay sahipliği büyük olduğu zaman büyük ortak her şeyi değiştirebiliyor. Bizim hep söylediğimiz şey bugünün Türkiye'sini düşünmeyin. Geleceğin Türkiye'sine hazırlanıyoruz. Peşin hükümlü olmayalım. Bu ülke elektronik genel kurulun nasıl yapılacağını tüm dünyaya gösterdi.
Artık mevzuatlar değişiyor, kurumsal yönetim ilkeleri gelişiyor, yarın azınlığın söz hakkı daha da büyüyecek. Birikimli oy kullanacak bu yatırımcılar.
Bunları düşündüğümüzde 3-5 yıl sonrasına aslında hazırlık yapıyoruz. Sadece e-Genel Kurul değil, MKK'nın projelerinin her biri dünyada eşi olmayan projeler ve değerleri de yıllar sonra anlaşılacak.
 
Source:

0 yorum: