ADİL KONUKOĞLU: TÜRKİYE AÇISINDAN YATIRIM YAPILABİLİR OLMAK FİNANSMAN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ


ADİL KONUKOĞLU: TÜRKİYE AÇISINDAN YATIRIM YAPILABİLİR OLMAK FİNANSMAN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin finansman maliyetlerini düşürmesi açısından önemli olduğunu belirterek, ‘’Finansman maliyeti ucuzladığı zaman üretimin canlanması daha kolay hale gelebilir’’ dedi.
Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, bütün dünyanın krizle boğuştuğu bir dönemde Türkiye’nin büyüdüğünü, enflasyonun gerilediğini ve cari açığın sürdürülebilir düzeye indiğini ifade ederek, Türkiye ekonomisi istikrarlı, mali dengesi güçlü olduğu için küresel krizde pozitif yönde ayrışmaya devam ettiğine vurgu yaptı.
Not artırımının piyasalarda olumlu yansımaları olacağını ifade eden Adil Konukoğlu, şunları kaydetti:
‘’Bugün piyasalar açısından son derece önemli bir gün yaşanıyor. Fitch not artırımı ile Türkiye’nin şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini teyit etti. Gecikmiş bir karar olmakla birlikte Türkiye’nin hakkını teslim etti. Yatırım yapılabilir seviyeye çıkan bir Türkiye, büyük farklılık yaratabilir. Türkiye açısından yatırım yapılabilir olmak hem sermaye girişlerinin artması hem finans kuruluşları ve özel sektörün uzun vadeli borçlanma olanaklarını arttırması, finansman maliyetlerini düşürmesi açısından önemli. Finansman maliyeti ucuzladığı zaman üretimin canlanması, istihdamın artırılması daha kolay hale gelebilir. Bu durum ekonominin sürdürülebilir büyümesi açısından olumlu bir gelişmedir.’’

Source:
http://www.gso.org.tr/?gsoHaberID=2705

0 yorum: