İLK e-GENEL KURULU KPMG TÜRKİYE YAPTI
TEBRİKLER KPMG TÜRKİYE!

Yeni Türk Ticaret Kanununun 1527. maddesi elektronik ortamda şirket toplantılarının nasıl yapılacağını açıklamaktadır. Bu maddeye göre borsaya kote şirketler için 1 Ekim 2012 tarihi itibariyle elektronik ortamda genel kurul yapmak zorunludur. borsaya kote olmayan şirketler için ise elektronik ortamda genel kurul da dahil olmak üzere, yönetim kurulu, ortaklar kurulu, müdürler kurulu toplantısı yapmak ihtiyari olup, şirketlerin ana sözleşmelerine bu doğrultuda bir hüküm ilave edilmesi kaydıyla mümkündür.

Borsaya kote şirketler için Merkezi Kayıt Kuruluşu (www.mkk.com.tr) tarafından hazırlanan Elektronik Genel Kurul Bilişim Sistemi (EGKS) (https://egk.mkk.com.tr/egkweb/), borsaya kote olmayan şirketler tarafından da elektronik ortamda yapmak istedikleri toplantılarda kullanılabilecektir.

Nitekim bu doğrultuda ilk talep KPMG TÜRKİYE tarafından MKK'na yapılmıştır. Esas sözleşmesini değiştiren ve bundan sonra elektronik ortamda toplantı yapmak isteyen KPMG, 19 Ekim 2012 tarihinde Türkiye'nin ilk e-genel kurul toplantısını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

e-Genel Kurul Bilişim Sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgi için:
https://egk.mkk.com.tr/egkweb/

0 yorum: