Özgeçmiş

24 Kasım 1971 Ankara doğumluyum. Gaziantep Lisesi ve ardından 1991 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. 1992-1998 yıllarında Marmara Üniversitesi’nde Medeni Yargılama ve İcra-İflas Hukuku Anabilim Asistan olarak çalıştım. 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçtim. 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesinde Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurdum. O tarihten beri Merkezin Direktörlüğü görevini yürütüyorum. Bilgi Üniversitesinde Türkiye’de ilk defa Bilişim Teknolojisi Hukuku yelpazesi altında Adli Bilişim, e-Devlet, e-Sağlık Yönetimi, e-Ticaret, Bilişim Suçları, Veri Koruması, Bilgi Güvenliği, İnternette Fikri Mülkiyet, Sayısal Haklar Yönetimi, e-Fatura, Elektronik Keşif, Biyometrik Yöntemler gibi konu başlıklarında dersler verdik.

Bilişim Teknolojisi ve Hukuk konusunda yazılmış çok sayıda kitabım ve yazılarım mevcuttur. 2008-2009 yılı itibariyle Hukuk Master Programı kapsamında ayrı bir yoğunlaşma alanı olarak Bilişim Teknolojisi ve Hukuk Programı başlayacaktır.

Yine 2004 yılından beri e-Dönüşüm Türkiye Projesi çerçevesinde Ankara’da yürütülen birçok e-devlet projesinde çalıştım. Bunlar arasında; Telekomünikasyon Kurumu ile Elektronik İmza Kanununun ikincil düzenlemeleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Merkezi Tüzel Kimlik Projesi, Ulaştırma Bakanlığı ile İşbirliği Protokolü, Sağlık Bakanlığı ile e-Sağlık Projeleri, Adalet Bakanlığı ile Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Hakkındaki Kanun Tasarısı, Maliye Bakanlığı ile e-Fatura, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sayısal Haklar Yönetimi projelerinde çalıştık.

Şu sıralar Meclis Genel Kurulunda bulunan Türk Ticaret Kanunu Tasarısının ikincil düzenlemelerini (yönetmelik, tüzük, tebliğ gibi) hazırlamak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan çeşitli Komisyonlarda Başkanlık görevini yürütüyorum. Yine Meclis Alt Komisyonunda bulunan Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısında Komisyon Üyesiyim. Ayrıca e-Dönüşüm Türkiye Dönüşüm Liderleri Kurulu üyeliğini yürütüyorum. Bunun yanısıra Kluwer Law International adlı hukuk yayınevi için Cyber Law Turkey adlı monografiyi yazmakla görevlendirilmiş bulunuyorum.

Dali adında bir oğlum ve Berrak adında bir kızım var. Kayak yapmak, seyahat etmek ve F1 yarışları özel ilgi alanlarımdır. www.turkeyF1.com’da bir dönem editörlük yaptım.

10 yorum:

CaNsuYu dedi ki...

Cok renkli bir anlatimla biz ögrencilerinize yol gösterecek cok renkli bir özgecmis.
Basarilarinizin devamini dilerim.

Adsız dedi ki...

Ozgecmisiniz beni cok etkiledi..OZGELECEGINIZI ise heyecanla bekliyor olacagim... Ilkleri basarmissiniz yani zor olani..ictenlikle alkisliyorum sizi...Gulay Ozgonul.

Adsız dedi ki...

Sayın hocam sizi tanımaktan ve Bilişim Hukuku alanında birikimlerinizden faydalanmaktan son derece mutluyum. Bu sayfayı açmakla da bilgi paylaşımına ne kadar çok önem verdiğinizi bir kez daha anladım...Saygılarımla. Volkan SIRABAŞI.

Adsız dedi ki...

fransada, vatandan cok uzaklada, gecenin henuz genclik sifatini yitirmedigi su saatlerde siber denetim baslikli tezim icin arasirma yaparken aklima turkce kaynak olarak neler var acaba sorusu takiliverdi ve bi anda kendimi sayfanizda buldum. pek de guzel oldu dogrusu, bi an gecmisi yad edip; sizin gibi degerli bir hocadan ders almis olmanin ve hatta henuz daha ucuncu siniftayken gelecek dort yilima dogru bir sekilde yon vermis olmanizin bilinciyle, tarifi pek de kolay olmayan bir mutluluk hissine gark oldum. umarim hayatinizda her sey yolunda gidiyordur, calismalarinizda basarilar. sabik talebeniz selami unsal

Ercan Turgut dedi ki...

Sevgili hocam ben bilgisayar ile tanıştığım zamanlarda henüz çok küçük bir birey olarak şuanda kullanılan Bilgisayarın zamanla insan hayatındaki önemli rolü tam anlamı ile kestirememiştim açıkcası. Bilgisayarı 3 sene kadar sadece bir oyun oynama aracı olarak görmüştüm fakat sonradan anladım ki bilgisayar bir yaşam şekliymiş. Şu anda kullandığım aklımı küçük yaşımda da kullana bilmiş olsaydım elimden tutun hocam demek isterdim. Bana birşeyler öğretin ki sizin yolunuzda bende birşeyler yapabileyim. Benim branş olarak gördüğüm konu Adli-Bilişim üzerine olurdu sanırım hocam. Umarım gelecekte daha iyi bir yerde görürüz sizleri Kendinize ve Sevdiklerinize Sağlıklı bir Hayat temennisi ile Yolunuz Açık olsun hocam...

Ercan Turgut

Adsız dedi ki...

Yrd. Doç. olarak kendinize iyi bir mecra bulmuş, güzel kazanımlar edinmişsiniz. Cyberlaw, iyi tercih. Tebrik ediyor, ünvanınızla mutlu bir hayat geçirmenizi ümid ediyorum.

MODA GEZGİNİ dedi ki...

Özgeçmişinizi okudum.çok etkilendim.Ülkemizin sizin gibi kültürlü,aydın,ilim irfan sahibi hocalara ihtiyacı var.kitaplarınıza baktım.çok muhteşem eserler.emeğinize sağlık.sewgiyle kalın.

emrahcetin dedi ki...

Hocam ben de sizi akademik çalışmalarınızdan tanıyordum ama şahsi web sitenizi yeni gördüm..Başarılarınızın devamını dilerim sevgili hocam..marmara hukuk mezunu Emrah Çetin

ZG dedi ki...

Hukukun bu (bilisim hukuku) alaninda hizmet vermek gayesinde olup kendimi gelistirirken sizin birikimlerinizden, arastimalarinizdan en etkin sekilde yararlanmak cok benim icin cok onemli. Su anda Queen Mary University of London'da (QMUL) Computer and Commun ications Law, LLM ogrencisiyim.Sizin gibi bir hukukcuya sahip oldugumuz icin cok sansli oldugumuzu dusunuyorum. Basarilarinizin ve tum emeklerinizin devamini dilerim. Elif Ezgi Alpsu

Adsız dedi ki...

Marmara Hukuk Fakultesinde siz öğrenciyken ben bir mühendislik fakültesinde idim.Abim hem çalışıp hem okuyordu.Bu yüzden sizden defalarca ders notları aldım.O günlerdeki yardımlarınız için teşekkürler.
O zamanda çok başarılıydınız.Zannediyorum dereceyle bitirmişsinizdir.
Başarılarınızın devamını dilerim.